Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Marknaden ser mindre risk för dubbelhöjning

Marknaden har börjat räkna bort sannolikheten för en dubbelhöjning till från Riksbanken.

Marknaden tolkar veckans räntebesked och uttalanden av riksbankschefen Erik Thedéen som duvaktiga och drar ned sannolikheten för nya ovanligt stora räntehöjningar. Arkivbild

Marknaden tolkar veckans räntebesked och uttalanden av riksbankschefen Erik Thedéen som duvaktiga och drar ned sannolikheten för nya ovanligt stora räntehöjningar. Arkivbild

Foto: Anders Wiklund/TT

Ekonomi2023-04-28 15:27

I prissättningen just nu pekar det mot en topp på 3,78 procent i höst, skriver storbanken SEB:s ekonomer i ett kundbrev.

Samtidigt räknar marknaden efter veckans räntebesked med kraftigare räntesänkningar 2024 än vad man tidigare såg framför sig. I prissättningen sjunker styrräntan ned under 3 procent redan i slutet av nästa år.

SEB:s ekonomer räknar med en höjning av styrräntan på 25 punkter (0,25 procentenheter) till 3,75 procent i juni efter veckans höjning med 50 punkter. De tror därefter att Riksbanken till slutet av 2024 har sänkt styrräntan till 3 procent.

Riksbankens räntebana pekar mot en styrränta i snitt på 3,65 procent till sommaren 2025 och en nedgång till 3,33 procent under våren 2026.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!