Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Kraftigt minskad vinst för Postnord

Postnord redovisar ett rejält vinstfall för tredje kvartalet.

En brevlåda tillhörandes Postnord. Arkivbild.

En brevlåda tillhörandes Postnord. Arkivbild.

Foto: Jessica Gow/TT

Ekonomi2021-10-28 08:45

Resultatet före skatt blev 273 miljoner kronor jämfört med 674 miljoner samma period 2020.

"Kvartalets resultat minskade till följd av lägre brevvolymer och avtagande tillväxt i paketaffären när samhällena öppnade upp. Resultatet påverkades också av ett högre kostnadsläge för produktion samt långsiktiga satsningar", skriver företaget i delårsrapporten.

Postnord ser nu en fortsatt tuff marknad.

"Vi förväntar oss att den dämpade tillväxten på paketmarknaden fortsätter med ökad prispress som följd. Därför intensifierar vi nu vårt arbete med att anpassa kostnaderna utifrån dessa förutsättningar", skriver bolagets vd Annemarie Gardshol i en kommentar.

Nettoomsättningen steg under perioden från 8 919 miljoner kronor till 9 340 miljoner kronor.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!