Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Karl Hedin överklagar dom om granbarkborrar

Trävarukoncernen AB Karl Hedin överklagar domen i en tvist mot staten om granbarkborreangrepp, skriver Dagens industri.

Karl Hedin överklagar domen om granbarkborreangrepp. Arkivbild.

Karl Hedin överklagar domen om granbarkborreangrepp. Arkivbild.

Foto: Jessica Gow/TT

Ekonomi2022-12-23 11:40

Karl Hedin stämde staten i fjol för att skog skadats av granbarkborrar. I november kom domen, då Karl Hedin förlorade.

Skogsområdet i Västmanland som Karl Hedin äger ligger intill Hälleskogsbrännans naturreservat, och företaget har hävdat att granbarkborrarna spridit sig därifrån. Staten motsatte sig stämningen och fick rätt i mark- och miljödomstolen. Nu går tvisten vidare till Svea hovrätt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!