Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

H&M stämmer konkurrent för upphovsrättsbrott

H&M stämmer konkurrenten Shein för intrång i upphovsrätten.

H&M stämmer konkurrent Shein. Arkivbild.

H&M stämmer konkurrent Shein. Arkivbild.

Foto: Christine Olsson/TT

Ekonomi2023-07-25 07:50

Det är det kinesiska "fast fashion"-företaget Sheins verksamhet i Hongkong som stäms för vad H&M anser är intrång i upphovsrätten, rapporterar Bloomberg.

H&M har begärt ett ospecificerat skadestånd och ett föreläggande om att förhindra Shein från att göra ytterligare intrång i H&M:s upphovsrätt och varumärken, enligt stämningsansökan som Bloomberg har tagit del av.

Anmälan innehåller fotografier av dussintals föremål från badkläder till tröjor som H&M hävdar utgör bevis på att Shein har stulit deras design. Nästa förhandling är planerad att äga rum den 31 juli i Hongkong.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!