Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Företagare försiktigt positiva om framtiden

Företagarnas syn på den egna verksamheten de närmsta tre månaderna är oförändrad jämfört med förra mätningen, visar SEB:s senaste företagarindikator.

Företagarnas syn på den egna verksamheten de närmsta tre månaderna är oförändrad, visar SEB:s senaste företagarindikator. Arkivbild

Företagarnas syn på den egna verksamheten de närmsta tre månaderna är oförändrad, visar SEB:s senaste företagarindikator. Arkivbild

Foto: Caisa Rasmussen/TT

Ekonomi2023-10-02 07:04

Andelen företagare som tror på en positiv utveckling under de kommande tre månaderna är oförändrat 26 procent. Även de som tror på en negativ utveckling ligger kvar på 19 procent jämfört med föregående månad. De som tror på en oförändrad utveckling ökar något, från 52 till 53 procent.

Företagarindikatorn är skillnaden mellan andelen som tror på en positiv utveckling och andelen som tror på en negativ utveckling.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!