Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Elpriset lyfter kraftigt

Räkna med högre elpris i början av veckan. I prissättningen på den nordiska elbörsen Nord Pool lyfter elpriserna kraftigt inför måndagens handel. I norra Sverige är prisnivåerna nu de högsta sedan januari.

Kraftigt lyft för elpriset. Arkivbild.

Kraftigt lyft för elpriset. Arkivbild.

Foto: Johan Nilsson/TT

Ekonomi2023-03-05 13:48

Genomsnittspriset för måndagen i elområdena SE3 och SE4 – i södra Sverige – lyfter till 1:67 kronor per kilowattimme. I elområdena SE1 och SE2 – i norra Sverige – lyfter dagspriset till 1:35 kronor per kilowattimme.

Prisnivån kan jämföras med prisnivåer i landet mellan 28 och 83 öre per kilowattimme i fredags och 33 öre till 1:32 kronor per kilowattimme under helgen.

För vanliga elkunder tillkommer vinstmarginaler för elbolag, elskatt, moms och elnätsavgift på i omkring 1:50 kronor per kilowattimme ovanpå det pris elhandlarna på Nord Pool betalar.

För att hitta ett högre elpris än måndagens i södra Sverige får man gå tillbaka till början av februari. I de två norra elområdena blir måndagens pris det högsta sedan toppnoteringarna i mitten av januari.

Prislyftet följer på att OKG AB, som driver kärnkraftverket i Oskarshamn, sedan i fredags tagit reaktor 3 ur drift i drygt en vecka. Under stoppet ska vad som beskrivs som en "bränsleskada" åtgärdas.

Reaktorn producerar normalt 1 400 megawatt, vilket motsvarar 10 procent av Sveriges elbehov.

Sedan augusti i fjol är även reaktor 4 på Ringhals kärnkraftverk ur drift, med planerad återstart den 19 mars.

Samtidigt visar väderprognoserna en köldknäpp i stora delar av landet senare i veckan.

Sverige har totalt sex kärnkraftsreaktorer, tre i Forsmark, två i Ringhals och en i Oskarshamn.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!