Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

ECB: Konkurs hotar rysk bank i Europa

Europeiska centralbanken (ECB) säger att konkurs hotar den ryska storbanken Sberbanks europeiska gren med dotterbolag i Kroatien och Slovenien på grund av de omfattande sanktionerna mot rysk ekonomi.

Europeiska centralbanken säger att den ryska storbanken Sberbanks europeiska gren hotas av konkurs.

Europeiska centralbanken säger att den ryska storbanken Sberbanks europeiska gren hotas av konkurs.

Foto: Dmitri Lovetsky/AP/TT

Ekonomi2022-02-28 03:30

"Banken kommer sannolikt inte att kunna betala sina skulder eller andra lån när de förfaller", heter det i ett uttalande.

De två största ryska bankerna, Sberbank och VTB, drabbades i torsdags av hårda amerikanska sanktioner som syftar till att begränsa deras förmåga att bedriva internationella affärer. Sanktionerna skärptes under helgen med beskedet att utvalda banker skulle uteslutas från det internationella betalningssystemet Swift.

Sberbank Europe AG – som ägs till hundra procent av bankens ryska moderbolag – har även dotterbolag i Bosnien och Hercegovina, Tjeckien, Ungern och Serbien, som inte faller under ECB:s jurisdiktion.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!