Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Blå diamant såld för halv miljard

En sällsynt, blå, päronformad diamant har bytt ägare för 44 miljoner dollar, motsvarande nästan en halv miljard svenska kronor.

En blå diamant, med namnet Bleu Royal, har sålts på auktion under lyxveckan i schweiziska Genève. Priset? 44 miljoner dollar eller närmare en halv miljard svenska kronor.

En blå diamant, med namnet Bleu Royal, har sålts på auktion under lyxveckan i schweiziska Genève. Priset? 44 miljoner dollar eller närmare en halv miljard svenska kronor.

Foto: Martial Trezzini/AP/TT

Ekonomi2023-11-08 04:05

Diamanten, som fått namnet Bleu Royal (ungefär "kungligt blå" eller "den kungliga blå") såldes på auktion av auktionshuset Christie´s under den pågående lyxveckan i Genève i Schweiz. Diamanten är på 17,6 karat och sitter i en ring som nu flyttar från en privat samling till en annan.

Christie's hade inför auktionen bedömt att priset skulle hamna runt 35 miljoner dollar, en underskattning. Trots det höga priset är det inte det högsta som betalats för en blå diamant. För sju år sedan, 2016, såldes "Oppenheimer blue" för 57,5 miljoner dollar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!