Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Industrifacken vill se försiktiga lönekrav

Bästa möjliga löneökningar – men utan en förvärrad eller förlängd inflation. Det är målet i de kommande avtalsförhandlingarna för de fem förbunden i Facken inom industrin, GS, Livsmedelsarbetareförbundet, IF Metall, Sveriges Ingenjörer och Unionen.

Räkna inte med full kompensation för inflationen i årets lönerörelse, säger fem fackförbund. Arkivbild

Räkna inte med full kompensation för inflationen i årets lönerörelse, säger fem fackförbund. Arkivbild

Foto: Henrik Montgomery/TT

Arbetsmarknad2022-10-30 21:50

I en debattartikel på DN Debatt skriver Facken inom industrin att det skulle vara riskfyllt att kompensera inflationen med motsvarande löneökningar:

"Det skulle innebära ännu högre inflation och ännu mer räntehöjningar och ge en löne- och prisspiral, med en lång period av urholkade löner och risk för ökad arbetslöshet".

Den kommande avtalsrörelsen spås av förbunden bli tuffare än vanligt. Enligt Konjunkturinstitutet kan svenska löntagare får för första gången på länge få minskade reallöner 2022 och 2023.

Men enligt fackförbunden finns det ändå utrymme för löneökningar tack vare en stärkt svensk konkurrenskraft, god lönsamhet i svenska företag och en rekordhög sysselsättning – men ökningen ska ske med hänsyn till inflationen:

"För att våra medlemmar ska få mer pengar i plånboken över tid ska inte löneökningarna bidra till att driva upp inflationen ytterligare och förlänga perioden med hög inflation", skriver företrädarna för de fem förbunden.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!