Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Bra med ny Ams-ledning

Norrköping2005-06-17 06:00
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.
I onsdags uppmanade Folkbladet regeringen att snarast förnya AMS och dess ledning. Arbetsmarknadspolitiken har kört fast i ett träsk av regler, målkonflikter och ineffektivitet och behovet av reformer är stort. I går kom besked om att regeringen omplacerar Ams generaldirektör Anders L Johansson till Statskontoret. Förhoppningsvis kommer Ams nya ledning att också få helt nya mandat av regeringen. Arbetsförmedlarnas viktiga insatser måste utföras i nära samarbete med dem av de arbetslösa som behöver förmedlarnas service. Centrala regelverk från staten och A-kassan som stipulerar att ett visst antal jobb skall sökas per vecka och månad är t ex ofta kontraproduktivt och ibland förnedrande. Det enda rimliga och värdiga är att A-kassan har en hög ersättning under en begränsad tid.
Under denna tid skall den som är arbetslös vara fri att själv försöka komma in på arbetsmarknaden igen. De som inte klarar av att finna ett arbete och/eller praktik/omskolning under denna tid behöver sannolikt mer stöd och insatser från det allmänna. I integrerade verksamheter mellan socialtjänst, närsjukvård, arbetsförmedling och den enskilde kan - vilket Beställarförbundet i Finspång visat med stor framgång under många år - många människor finna sina egna vägar tillbaks till arbetslivet.
Det är bra att regeringen använder sin utnämningsmakt och byter generaldirektör på Ams. Men om inte regeringen Persson till hösten ger den nya ledningen för verket ett annorlunda uppdrag lär de nya kvastarna på Ams inte kunna sopa undan särskilt mycket av den gamla bråten inom arbetsmarknadspolitiken.
Läs mer om