Anders Borg vill inte höja taket i a-kassan för att det skulle få "alltför negativa effekter på sysselsättningen." Det sade han i en intervju i radions P1 nyligen.
Enligt obekräftade rykten lär Borg vara rädd för att arbetslösa skulle föredra att leva på arbetslöshetsersättning i stället för att arbeta om inkomsttaket skulle höjas. Alternativt sluta att söka nya arbeten.
Det säger allt om hur verklighetsfrämmande Sveriges finansminister är. Vem kan leva på 80 % av högst 18. 700 kr, mån (före skatt). Det måste i så fall vara någon välbärgad moderat med förmögen make/maka eller någon som har andra pengar än löneinkomster undanstoppade i madrassen. En vanlig löntagare kan det i vilket fall inte. För övrigt utgår inga s k jobbskatteavdrag. En arbetslös arbetar ju inte.
Jo, men de arbetslösa arbetar ju svart också, hävdar andra obekräftade rykten. Ja, de arbetslösa har det nog rätt så bra tycks Anders Borg, från sitt elfenbenstorn, sammanfatta läget i sitt fögderi, och konstaterar att det var rätt beslut att inte höja några tak i a-kassan. De arbetslösas skara består nog mest av lata fifflare och som det nya arbetareparti vi är, måste vi tänka på de verkligt fattiga arbetarna. Bolagsägarna till exempel. De har det betydligt kämpigare och därför måste vi sänka bolagsskatten i stället.