Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Gick i tusen bitar

Folkbladet debatt2016-12-08 13:05
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Var det en befriare eller diktator Olof Palme hedrade med statsbesök hos Castro på Kuba 1975? Castro blev det kubanska folkets hjälte efter revolutionen mot förtryckarregimen Batista, 1959. Efter befrielsekriget gjorde den enväldige ledaren Fidel Castro Kuba till en kommunistisk enpartistat.

Den upptäckten fick de svenska artisterna Björn Afzelius och Mikael Wiehes beundran för Castro att gå i tusen bitar. Afzelius och Wiehe bytte sida när de insett vartåt det barkade, och övergick till att i hemlighet stödja motståndet mot Castro. Den statsman som bidrog till en fredlig utveckling och som öppnade Kubas gränser är Barack Obama, som lättat något på handelsembargot mot Kuba.

Nästa år kan Obamas närmande till Kuba ödeläggas om Donald Trump trampar i klaveret? Den svenska regeringen avstod från att hedra Fidel Castro med statsbesök på den gamle diktatorns begravning.

Läs mer om