Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Nya ägare till radhus i Norrköping - 2 600 000 kronor blev priset

Försäljningen av fastigheten på Torsten Fogelqvists Gata 24 i Norrköping är nu klar.

Området kring Torsten Fogelqvists Gata 24

Området kring Torsten Fogelqvists Gata 24

Foto: Google Maps

Fastighetsaffärer2022-01-15 14:40

Nya ägare är Jacoub Lahdo, 29, och Sarah Emma Iwona Santoro, 26, och säljare är Carl Johan Petter Ekerbring och Elin Maria Elisabeth Ekerbring. Radhuset är 105 kvadratmeter stort och byggdes 1981. Ägarbytet blev klart i december 2021 och priset blev 2 600 000 kronor.

Ett par hundra meter bort såldes nyligen ett annat radhus, på Albert Engströms Gata 30. Där såldes ett 110 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 2 700 000 kronor.

Fastigheten har sålts två gånger tidigare på fyra år. Den första försäljningen genomfördes december 2017. Den gången landade prislappen på 2 550 000 kronor.

Se alla lagfarter här

Sök själv bland alla lagfarter

De senaste tolv månaderna har det sålts 44 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Nils Åbergs Gata 5A, som gick för 6 250 000 kronor.

Karta: Norrköpings kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!