Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Nya ägare till hus i Skärblacka - 1 980 000 kronor blev priset

Robert Kenneth Jonsson, 38, och Marcus Peter Gilenfall, 36, har tagit över fastigheten på Morkullevägen 11 i Skärblacka från Pia Kofoed och Mats Anders Karmerot.

Området kring Morkullevägen 11

Området kring Morkullevägen 11

Foto: Google Maps

Fastighetsaffärer2021-12-03 08:52

Ägarbytet blev klart i november 2021 och köpesumman blev 1 980 000 kronor. Huset byggdes 1966 och har en boyta på 109 kvadratmeter.

Knappt en kilometer därifrån såldes nyligen ett annat hus, på Vickelbyvägen 11. Där landade priset på 2 650 000 kronor för det 138 kvadratmeter stora huset.

Se alla lagfarter här

Sök själv bland alla lagfarter

De senaste tolv månaderna har det sålts 26 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Skogängsvägen 20, som gick för 4 205 000 kronor.

Karta: Norrköpings kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!