Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Ny ägare till mindre hus i Graversfors, Åby - pris: 850 000 kronor

Agneta Wassdahl, 69 år, från Norrköping, är ny ägare till huset på adressen Kungsstensvägen 31 i Graversfors, Åby.

Foto:

Fastighetsaffärer2019-01-22 03:11

Huset såldes på en exekutiv auktion. Ägarskiftet blev klart i oktober 2018 och köpesumman blev 850 000 kronor. Huset byggdes 1971 och har en boyta på 62 kvadratmeter. För bara några månader sedan såldes ett annat hus lite mindre än en kilometer därifrån, på Hjortronstigen 9. Där landade priset på 1 365 000 kronor för det 60 kvadratmeter stora huset. Det här är andra gången fastigheten sålts på fyra år. Den senaste försäljningen var november 2013. Den gången blev priset 921 000 kronor, vilket innebär att värdet minskat med 8 procent. Se alla lagfarter här

Karta: Åby
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!