Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

131 kvadratmeter stort hus i Norrköping får nya ägare

Försäljningen av fastigheten på Kättsättersgatan 68 i Norrköping är nu klar.

Kättsättersgatan 68

Kättsättersgatan 68

Foto: Google Street View

Fastighetsaffärer2024-09-20 11:18

Nya ägare är Emelie Alice Wiola Davidsson, 30, och Andreas Gunnar Oskar Hedengren, 32, och säljare är Komalawalli Rebecka och Bo Anders Karlsson. Husets byggår är 1973 och det har en boyta på 131 kvadratmeter. Ägarbytet blev klart i augusti 2024 och priset blev 3 800 000 kronor. Lite mindre än en kilometer därifrån såldes i juni ett annat hus, på Högbygatan 48. Priset blev där 4 325 000 kronor, för ett något mindre hus på 119 kvadratmeter. Det här är andra gången fastigheten sålts på 13 år. Sist huset såldes var april 2011. Då var priset 2 200 000 kronor, vilket innebär att värdet ökat med 73 procent. Se alla lagfarter här

De senaste tolv månaderna har det sålts elva hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Trapetsslingan 6, som gick för 5 900 000 kronor. Under samma period har det sålts 391 bostäder i postorten Norrköping. Priset per kvadratmeter är 31 759 kronor. Priserna på villor i Norrköpings kommun har sjunkit med 2,2 procent senaste tre månaderna, enligt Svensk Mäklarstatistik. För länet har priserna i princip stått stilla under perioden. Samma siffror för senaste året är 2,2 procents prissänkning i Norrköpings kommun och 1,7 procents prissänkning i länet. I snitt måste du betala 29 679 kronor per kvadratmeter i Norrköpings kommun, mot 26 658 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet. Här är de fem dyraste fastighetsförsäljningarna i postorten Norrköping senaste tolv månaderna:

1. Lötgatan 18. Pris: 22 000 000 kronor. 2. Borgsgatan 29. Pris: 18 500 000 kronor. 3. Borgsgatan 29. Pris: 18 500 000 kronor. 4. Medvindsgatan 38. Pris: 12 250 000 kronor. 5. Långsmygen 2. Pris: 11 500 000 kronor.

Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.

Karta: Norrköpings kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!