Ägarbytet blev klart i november 2024 och köpesumman blev 3 930 000 kronor. Det 122 kvadratmeter stora huset är byggt 1912.
Nyligen såldes ett annat hus knappt en kilometer därifrån, på Beatelundsgatan 16. Där såldes ett 84 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 3 000 000 kronor.
Det här är fjärde gången fastigheten sålts på 16 år. Den senaste försäljningen innan den här skedde juli 2017. Den gången blev priset 2 500 000 kronor, vilket innebär att värdet ökat med 57 procent.
De senaste tolv månaderna har det sålts 33 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var redan nämnda Ängslyckestigen 5.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.