Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Nya ägare till stor villa i Lindö, Norrköping - 8 500 000 kronor blev priset

Fastigheten på adressen Utkiksgatan 4 i Lindö, Norrköping har fått nya ägare.

Området kring Utkiksgatan 4

Området kring Utkiksgatan 4

Foto: Google Maps

Fastighetsaffärer2021-01-19 17:12

Köpare är Gustav och Frida Landbecker, båda 40 år, och säljare är Joachim Lindström. Köpet blev klart i december 2020 och priset blev 8 500 000 kronor. Huset byggdes 2018 och har en boyta på 210 kvadratmeter.

Ett par hundra meter bort såldes nyligen ett annat hus, på Radargatan 15. Där landade priset på 3 950 000 kronor för det 143 kvadratmeter stora huset.

Det här är tredje gången fastigheten sålts sedan huset byggdes. Den senaste försäljningen innan den här skedde juli 2019. Den gången blev priset 9 100 000 kronor, vilket innebär att värdet minskat med 7 procent.

Se alla lagfarter här

Karta: Norrköpings kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!