Det här är väl den nya vardagen. Så tänker jag efter att de första chockvågorna från terrordåden i Bryssel har lagt sig. Ett, tu, tre så smäller det här; någonstans i Sverige också. Varför skulle det inte göra det?
Inte därför att Sverige skulle ha utmärkt sig på något särskilt sätt som ökat på några självmordsbombares önskan om att få ta med sig just några otrogna svenskar med på en dödsresa. Utan just därför att terror nu långsamt tycks integreras i den europeiska vardagen igen.
Förra gången det skedde under min livstid var det palestinier och kommunister som stod för huvuddelen av mördandet och attackerna. Då fick vi känna på såväl en flygplanskapning på Bulltofta i Malmö som en ockupation av den västtyska ambassaden i Stockholm där fyra människoliv släcktes.
Nu är det islamistiska extremister som står för terrorn. De har förmåga att utföra samordnade och välkoordinerade attacker mitt i förhållandevis välbevakade europeiska storstäder. De har också fördelen av att ha dårar och/eller olyckliga och drogade bondoffer i sin organisation. Personer som knallar in på en flygplats och utlöser en bomb som dödar honom/henne själv och så många som möjligt av de vem som helst som har oturen att vara där.
Det är dödandet av många civila människor som är det viktiga.
Än så länge har vi i Sverige bara fått känna på en tämligen patetisk och misslyckad självmordsbombare. Han lyckades ta livet av sig själv den där decemberdagen i Stockholm. Men mycket mer blev det inte.
Men som sagt. Vad det lider så smäller det med hög sannolikhet här också.
De experter jag lyssnat på under åren säger samfällt att det bästa sättet att skydda sig mot den islamistiska terrorn är intelligent spanings- och underrättelsearbete i syftet att kunna avvärja planerade dåd och slå ut attentatsmännen innan de hunnit gå till verket. Det gäller också att Nato slår till stenhårt mot varje skurkstat som ger terroristerna skydd och underhåll.
Att bekämpa IS/Daesh direkt på plats i Mellanöstern är nog också ofrånkomligt. Sverige har en självklar plats i sådana aktioner; här finns inte utrymme för alliansfriheter av något slag.
En viktig svensk hemläxa är naturligtvis att rättsstaten gör allt vad som går för att hålla koll på och oskadliggöra eventuella femtekolonnare i Sverige; människor som propagerar för terror med svenska pass i fickan. Här kommer snart nya lagar som vad jag förstår kriminaliserar alla former av stöd till terrorism. Det är bra. Viktigt att det finns resurser att använda lagutrymmet.
Tryggheten kan säkert växlas upp några snäpp i Sverige utan att vi för den sakens skulle lamslår det fria, liberala och dynamiska samhälle vi lever i.
Men som sagt. Terror är nog den nya vardagen.
Widar Andersson