Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

10 miljoner ska samlas in

Tio miljoner kronor. Så mycket ­hoppas Bosniakiska islamiska ­församlingen i Norrköping samla in för att finansiera bygget av den nya moskén i Ektorp. ”Det kommer inte vara något problem”, säger Mensur Mustafic, ordförande.

Mensur Mustafic, ordförande i Bosniakiska islamiska församlingen i Norrköping, tror inte det blir några problem att samla in de tio miljoner kronor som behövs till moskébygget.

Mensur Mustafic, ordförande i Bosniakiska islamiska församlingen i Norrköping, tror inte det blir några problem att samla in de tio miljoner kronor som behövs till moskébygget.

Foto: Henrik Jonsson

NORRKÖPING2019-03-11 07:00

Det är nästan tio år sedan de började planera för en egen moské i Norrköping.

Nu är grunden satt, i vår börjar arbetet med att få väggar och tak på plats och i slutet av 2020 är förhoppningen att moskén ska stå helt klar.

Under resans gång har Bosniakiska islamiska församlingen stött på en hel del motstånd och motgångar.

Det är många som haft åsikter om bygget.

– Det har tagit väldigt lång tid och vi har verkligen fått förklara för politiker vad det är vi bygger på ett sätt som jag tror att andra inte behöver göra. Jag vet inte om det ska behöva vara så. Det har aldrig varit någon hemlighet att vi bygger en moské, säger Mensur.

Församlingen har även fått backa på flera av sina önskemål när det gäller utseendet på moskén, vilken färg den ska ha och hur minareten ska se ut.

– Ja, det har varit en hel del grejer som vi fått ändra på, men det är inget vi grämer oss över. Det blir bra ändå. Vi hade tänkt oss en mer klassisk vit moské, liknande den vi har i Bosnien men det har fått lägga åt sidan helt. Det ska vara något lite modernare som passar in bättre i stadsmiljön.

Moskén kommer istället vara Norrköpingsgul för att smälta in med andra äldre byggnader i staden. Församlingen har tagit hjälp av en arkitekt som bor i Norrköping och som har erfarenhet av att rita moskéer.

Vad hoppas du att folk ska tänka när moskén står klar?

– Att det är en vacker byggnad, att folk ska ta sig in och besöka oss, se vad det är vi gör. Den är till för att bygga broar och skapa en större förståelse för religionen i sig.

Moskébygget finansieras till stora delar av bidrag från folk som vill hjälpa till och Mensur menar att församlingen behöver få in hela tio miljoner kronor.

Ett högt belopp men Mustafic känner sig trygg med att de kommer få in pengarna.

– Ja, det tror jag absolut. Det vet vi av erfarenhet av församlingar som byggt på andra platser. De har fått ihop pengar och det har inte varit något problem. Det är vanligt att folk donerar stora summor. Vi har redan fått in sexsiffriga belopp från medlemmar som vill hjälpa till och vi kommer att ha en stor insamlingsmiddag i april med väldigt mycket gäster.

I höstas, precis innan grunden skulle gjutas, utsattes bygget för en brandattack. Någon satte eld på husgrunden, men tack vare att räddningstjänsten var snabbt på plats blev skadorna inte så stora.

Efter det har det varit lugnt berättar Mensur, men för att skydda sig mot framtida attacker har nu församlingen höjt säkerheten och satsat på kameraövervakning.

– Det måste vi ha. Tyvärr är det så det ser ut. Jag tror polisen har lite högre övervakning nu än de haft tidigare också.

Bosniakiska islamiska församlingen har stått utan församlingslokal sedan de blev utköpta ur sin gamla lokal på Trädgårdsgatan för två år sen och Mensur menar att det inte går att understryka nog hur viktig den här moskén är för dem.

– Att få bygga en egen moské och vara en del av det betyder oerhört mycket för oss som flytt ett krig och sett våra moskéer i hemlandet rivas under kriget. Det är svårt att beskriva. Den som inte varit med om det själv kan inte riktigt förstå hur mycket det betyder.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om