Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Långsam godnattsaga med Norah

My blueberry nights Med: Norah Jones, Jude Law, Natalie Portman med flera Regi: Wong Kar Wai Betyg: 

Kultur och Nöje2008-10-27 03:00
"My blueberry nights" och Norah Jones musik har en del saker gemensamt. Det långsamma tempot är en. Den mjuka och ofarliga stämningen som nästan vaggar en till sömns är en annan. Det faktum att Norah Jones har huvudrollen i båda sammanhangen är den mest självklara.Sångerskan gör sin långfilmsdebut i Hongkongregissören Wong Kar Wais första engelskspråkiga film. Hon spelar Elizabeth, en ung kvinna som lämnar New York efter att hon genom en pratsam caféägare (Jude Law) fått veta att hennes karl träffat en annan.På sin resa möter hon ett gäng halv- eller heltrasiga karaktärer, spelade av bland andra Natalie Portman, Rachel Weiz och David Strathairn. Det är i dessa möten det blir tydligt att Jones aldrig behöver agera särskilt mycket. Genom hela filmen ägnar hon sig mest åt att storögt betrakta de andra. Vad hennes Elizabeth egentligen tänker och tycker bakom de gång på gång inzoomade stora ögonen och plutande läpparna får man inget riktigt grepp om.Och just när man börjat förälska sig i de andra karaktärerna, som Portmans vräkiga sydstatspingla och Strathaims alkoholiserade polis, försvinner de ur bilden."My blueberry nights" gör mig mest trött. För många scener i omotiverad slowmotion och för mycket konstnärligt filmande genom caféfönster kan ha den effekten.Det här är en godnattsaga att se på dvd en kulen höstkväll.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!