Laget som tog sig vidare till positvt kval i höstas har fått en jobbig start på årets säsong.
Efter fyra omgångar står laget alltjämt på noll poäng och ligger sist i tabellen.
I lördags tog sig Lindö an Dalhem borta och fick en riktigt mardrömsstart på matchen.
Hemmalaget tog ledningen redan i första minuten. I mitten av första halvlek trillade även 2–0 in och då var uppförsbacken stor för gästerna.
När Dalhem sedan gjorde 3–0 i andra halvlek var det mer eller mindre "game over" för Lindö.
– Det är lite som det varit i de tidigare matcherna. Vi börjar för avvaktande och blir straffade redan efter 30 sekunder. En kalldusch förstås, säger Niclas Andersson.
Laget gjorde dock en stark avslutning och snyggade till siffrorna.
Mohamed Kabia och Sheu Olalekan Osho gjorde varsitt mål i slutminuterna och såg till att det slutade 3–2.
– Vi skapar tillräckligt med chanser för att vinna matchen, men vi måste blir mer kliniska framför mål.
I nästa omgång är Lindö tillbaka hemma på City Gross Arena och möter då IK Viljan Strängnäs som skrapat ihop fem pinnar såhär långt.
– Vi har brutit ihop och gjort en plan för hur vi ska gå vidare. Nu kan vi inte be om ursäkt längre och prata om att vi spelar med ett ungt lag. Det är tre poäng som gäller mot Strängnäs, inget annat, säger Niclas Andersson.
Laget får även en förstärkning i veckan när Andreas Ytterström återvänder efter collegespel i USA.