IFK Norrköping sparkade igång allsvenskan 2017 med en seger.
Laget såg precis så där bra ut som de skämt bort publiken på Östgötaporten med – i en timme ungefär.
Sedan hände något. Laget släppte på gasen, föll tillbaka lite och lät Hammarby ta över.
Trots att gästerna fick avsluta med en man kort, sedan Serge-Junior Martinsson Ngouali blivit utvisad, lyckades de reducera och var nära, nära att trycka in en kvittering i slutminuterna.
– Det kan faktiskt sluta med kryss och det hade inte varit roligt, säger IFK-managern Jens Gustafsson – som sammanfattade insatsen så här:
– Det var en match där jag tycker att vi ser ut som vi ska i första halvlek. Vi skapar en del målchanser och har ett bra passningsspel. Vi börjar andra halvlek på ett okej sätt, fram till 60:e minuten ungefär. Efter det kan vi inte riktigt vara nöjda med hur vi ser ut på planen, framför allt efter att Junior blir utvisad i 77:e minuten, då är det inte bra. Jag tycker att vi ska se kritiskt på hur vi beter oss efter att Hammarby har fått sin utvisning. Hammarby är tunga att möta och det var mycket fasta situationer. I duellspelet ställer vi upp på ett bra sätt. På många sätt var det en bra premiär men det är inte acceptabelt att vi ser ut som vi gör på slutet av matchen tycker jag.
Nu är det dubbla bortamatcher mot Östersund som gäller för IFK. Först möts är de i allsvenskan, sedan i cupfinalen.