I slutet av 2010 förstärkte Mårten Jacobsson marknadsavdelningen i IFK Norrköping.
Sedan dess har hans uppgift varit att sälja sponsorpaket.
Snart väntar nya utmaningar för 48-åringen.
"Mocke" ska se till höja upplevelsen för åskådarna på Östgötaporten. Med de senaste årens sportsliga uppsving har intresset för Kamraterna ökat markant.
Jacobsson ska se till att de får en upplevelse som gör att publiken kommer tillbaka.
– Jag blir evenemangsansvarig och lämnar säljarsidan. Det känns stimulerande. Curva Nordahl har varit ett rejält lyft på flera plan men det finns saker att jobba vidare med och utveckla, säger han.
Vad ska du göra?
– Det handlar om att skapa ett tryggt, säkert och positivt evenemang. Det ska vara enkelt att köpa biljett och det ska vara enkelt och smidigt att ta sig in och lämna arenan. Sådana saker. Men bland det viktigaste är att lyssna och ta till sig vad människorna som följer IFK Norrköping önskar. Människorna är arrangemanget.
Patrik Selin, Pär Eriksson, Mathias Lövefors och Kaj Pettersson kommer att ansvara för marknadssidan.
En prioriterad fråga för Jacobsson när han kliver in på det nya området är att få antalet medlemmar att växa.
– Bara för att man köper årskort är man inte medlem. Vi har lite drygt 1 000 medlemmar idag men på sikt tycker jag att 5 000 är ett realistiskt mål, fortsätter Jacobsson.
Årskortsförsäljningen tickar på i den takt som IFK hade hoppats. 5 500 personer har säkrat sin plats på Östgötaporten i skrivandets stund. Målet är 8 000.
– Det finns ingen anledning och tro att vi inte skulle nå dit. Vi har januari, februari och mars på oss. Det ser bra ut. Vi ska ha ett snitt på över 10 000 personer för tredje året i rad. Det känns häftigt.
Den gångna säsongen sålde IFK Norrköping 7 000 årskort.
Den budgeterade ökningen med 1 000 till innebär i runda slängar två miljoner extra i kassan.
Det allsvenska spelprogrammet håller på att spikas. De två första omgångarna är fastställda och omgång 3-21 kommer förbundet att skicka ut under torsdagen.
"Peking" tar emot Hammarby den 2 april. En drömöppning rent publikmässigt, menar Mårten Jacobsson.
– Det kommer att bli fullsatt. Något annat finns inte. Jag kan berätta att biljetterna till premiären inte kommer att släppas förrän tio-tolv dagar innan matchen spelas.