Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Blåvitt utan tre nyckelspelare mot IFK

IFK Göteborg avslutar säsongen mot IFK Norrköping utan ett par tunga namn.

Tunga avbräck. Blåvitt saknar ett par nyckelspelare saknas i den allsvenska avslutningen.

Tunga avbräck. Blåvitt saknar ett par nyckelspelare saknas i den allsvenska avslutningen.

Foto: Foto: Scanpix

FOTBOLL2016-11-02 15:22

2–2 mot Elfsborg säkrade en fjärdeplats i allsvenskan men matchen kostade också. IFK Göteborg är rejält brandskattat när de kommer till Östgötaporten på söndag.

Gästerna tvingas att avvara Thomas Rogne (baksida lår), Sören Rieks (vad) och Mads Albaek (knä).

Skador stoppar trion i Kamratmötet.

– Det finns ingen anledning att chansa, säger Blåvitts sjukgymnast Fredrik Larsson till GT.

Dessutom har tidigare "Peking-mittfältaren" Martin Smedberg Dalence fått ledigt för att spela med Bolivas landslag. Sedan tidigare saknar IFK Göteborg Patrik Karlsson Lagemyr som drabbats av en spricka i foten.

IFK Norrköping får tillbaka mittbacken JónGudniFjóluson som var avstängd senast mot Hammarby (1–1). De regerande mästarna har chans att nå andraplatsen men är beroende av att AIK – tvåa just nu på bättre målskillnad – tappar mot Kalmar FF.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!