Rallypremiär med Majpokalen
Först ut blir Majpokalen med Norrköpings Motorklubb som arrangörer. Öppna Östgötamästerskapen i rally, i folkmun mest kallat ÖÖM, firar i år 25-årsjubileum. Det sker med fem deltävlingar varav Majpokalen blir den första. - Några vintertävlingar finns tyvärr inte inlagda i programmet. Synd när vi äntligen fått lite vinter på våra breddgrader, säger Sven-Olof Sandberg på Östergötlands Bilsportförbund.
Foto:
ÖÖM har varit en stor succé med 662 starter i fjol, vilket ger ett snitt på 155 per tävling ungefär.- När man tittar ut genom fönstret här i Boxholm vore det naturligtvis rena drömmen om någon arrangör skulle vilja köra ett vinterrally. Samtidigt vet jag att det inte är många som har rallydäck med dubb hemma i garagen, en uppsättning går på runt 15000 kronor och måste användas ganska omgående då däcken annars torkar, säger Sven-Olof Sandberg vidare.Egentligen är det bara de mer etablerade förarna som Jonas Wigren, Mikael Lindqvist och Jimmy Joge som satsar på vinterrallyn.I övrigt är det inga större överraskningar i tävlingsprogrammet för 2010. Programmet 2010
Programmet för ÖÖM 2010 ser ut så här i sin helhet:8 maj: Norrköpings MK, 10 juli: SMK Nyköping, 14 augusti: SMK Motala, 11 september: Åtvidabergs MK, 23 oktober: Västra Östergötlands Motorklubb.Redan på lördag är det annars meningen att Norrköpings MK ska köra en uthållighetstävling över åtta timmar på Himmelstalund. Den 6 februari är det sedan folkracepremiär i Valdemarsvik och dagen efter är det inplanerat en liknande tävling i Finspång.Första rallytävlingen i länet blir Soknasvängen i Åtvidaberg den 27 mars 10 april då Vikingrundan ska köras i SMK Östgötas regi.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!