Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Socialt impotenta Moderater

Foto: Fredrik Persson

Norrköping2010-03-16 03:00
Detta är en ledare. Folkbladets ledarsida är oberoende socialdemokratisk.

Beatrice Ask (M) är justitieminister i Reinfeldts regering.

I går la Ask ett förslag om tvångsvisa drogtester av barn på riksdagens bord. Syftet med urinproven är förstås gott. Barn som håller på med droger behöver upptäckas och uppmärksammas.

Är detta ett bra sätt? Jag är skeptisk. Barn som pysslar med narkotika är en lätträknad skara. Huvuddelen av dessa - vilket regeringens förre narkotikasamordnare Björn Fries har visat i flera studier - är dessutom redan väl kända för en rad andra problem. Vad säger att barnen skulle bli hjälpta på ett bättre sätt om det ovanpå allt annat elände visar sig att de har spår av narkotika i urinen?

I andra änden av narkotikaproblemet är Moderaterna benhårda motståndare till att bistå etablerade och vuxna narkomaner med insatser som kan skydda dem från att få hepatit C - och/eller hivvirus in i sitt blod. Sprututbytesprogram är i Moderaternas ögon jämställt med att uppmuntra till narkotikabrott.

OK. M är konsekventa. Det kan ingen ta ifrån dem. Men samtidigt framstår de som smått socialt impotenta. Urin, blod, förbud och tvång är inte allt här i världen.

Se Människan! är mitt råd till Moderaterna. Se inte bara välanpassade arbetare med jobbskatteavdrag. Se också olyckliga barn och missanpassade vuxna med tunga drogberoenden och kraschade liv.

Läs mer om