Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Kul på Monas läktare

Foto: Peter Arwidi / SCANPIX /

Norrköping2009-02-02 03:00
Detta är en ledare. Folkbladets ledarsida är oberoende socialdemokratisk.
Socialdemokraterna har hållit "Framtidsdagar" i helgen. Jag var där och kände på stämningen. Extra intressant nu när S för första gången i världshistorien ska bilda allians med V och MP. ledare
Stämningsläget var gott bland de 1000 tillresta socialdemokraterna. Och partiets ledarfigurer föreföll att trivas. Östros tände till på mötet på Stora Torget, "Ombudsmannen & Filmstjärnan" - Luciano Astudillo och Sven-Erik Österberg - gjorde ett gott jobb från scenen i diskussionen om jobbpolitiken. Ylva Johansson var mycket bra som "programledare" när sossarna diskuterade sjukvårdspolitiken i fredags. If Metalls ordförande Stefan Löfven gjorde ett stadigt och stabilt intryck; precis så där som en facklig ledare ska vara. Margot Wallström skapade skratt och engagemang när hon talade inför det kommande EU-valet. Mona Sahlin tycktes vara helt obesvärad av de borgerliga partiernas hotande kärnkraftsoffensiv. På ett möte med pressen sa hon att framtidens energi kommer att utvinnas ur förnyelsebara källor. Helgens snackis - i vart fall bland journalisterna - var solklart läktaren bakom Mona Sahlin när hon talade på Västerås torg i lördags. På läktaren satt ett femtiotal män och kvinnor i olika åldrar och av olika ursprung. De hängde med i talet, skrattade och applåderade och gjorde sig väldigt bra på bild. Läktaren sades vara det första konkreta spåret av Obama i svensk kampanjpolitik. Fler partier lär hänga på. Kul. Kampanjandet har stort behov av förnyelse. Fler människor behöver involveras. Tilltalet behöver bli mer direkt och inte filtreras genom stabbiga partiorganisationer. Läktaren i Västerås kan med lite tur vara det första lilla steget mot en ny anda i partipolitiken.
Läs mer om