Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Bert Karlsson som forskningsobjekt

Bengt Johannisson är entreprenörsforskare och professor vid Växjö universitet. I går eftermiddag fick han ett pris av Forum för Småföretagsforskning och det statliga verket Nutek för sin långa forskargärning.  Vid en ceremoni på Rosenbad i Stockholm överlämnade forskningsminister Lars Leijonborg en check på en halvmiljon kronor till Johannisson. Jag var där.

Foto: Fredrik Sandberg / SCANPIX

Norrköping2008-09-18 03:00
Detta är en ledare. Folkbladets ledarsida är oberoende socialdemokratisk.
Bengt Johannisson är en man i min smak. I sin prisföreläsning berättade han att hans forskargrupp just nu arbetar med att lyssna och försöka förstå kända svenska entreprenörer som Bert Karlsson och Big Bengt. Entreprenörer och deras drivkrafter är mycket svårfångade för den traditionella forskningens krav på teori och evidens. Framgångsrika entreprenörer experimenterar, prövar sig fram, är ständigt i gång, syns på många ställen och jobbar mycket. Ska Sveriges välstånd och välfärd kunna dra mer strukturell nytta av entreprenörerna så måste de närstuderas, deras berättelser måste lyssnas in och deras egenskaper uppmuntras och understödjas. Just i går lanserade regeringen en satsning på mer entreprenörskunskap i skolan. Stora pengar har också utlovats till spetsforskning på vissa universitet. För att uttrycka det milt; Bengt Johannisson visade ett mycket begränsat intresse för dessa förslag. Enligt Johannisson har alla barn ett naturligt entreprenörsbeteende. Det bästa skolan kan göra är att inte döda barnens entreprenörssjälar med fyrkantigheter, scheman och toppstyrning. Miljonerna till spetsforskning skulle, sa Johannisson, göra mycket större nytta om de satsades på stora och genomtänkta lärlingsprogram. Entreprenör och företagare är inte två utbytbara begrepp. Entreprenörer finns överallt. Forskningen lär oss, sa Johannisson, att nio av tio entreprenörer som startar företag upphör med att vara entreprenörer. De blir typiska familjeföretag utan tillväxtambitioner. Nog så viktigt med sådan företagare förstås. Men entreprenörskap är något mycket större, bredare och roligare.
Läs mer om