...och reningsverket för dyrt för att bli fiskodling
En fiskodling i Skärblacka nuvarande reningsverk är en dröm, som föreningen Cityfiske i Norrköping har haft ett tag. Men det kanske stannar vid just en dröm, för projektet ser ut att bli väldigt kostsam. Nästan tre miljoner kronor.
Snart är Skärblackas reningsverk inget reningsverk längre, men kanske en blivande fiskodling för lax- och öringsyngel. Foto: Titti Olovsson
Foto: Titti Olovsson
- Redan idag har vi ett samarbetsavtal med Holmen, som är med och satsar på fiskeutsättningen i Motala Ström. Nu har vi även ställt frågan till Holmen, som själva har mycket fiskeutsättningar i olika sjöar, var de idag producerar sin utsättningsfisk och om det eventuellt är tänkbart att Holmen är en samarbetspartner för att även starta en lokal fiskodling här i Norrköping.- Vidare har vi sett stora miljöannonser i tidningarna om E-on, hur de forskar kring ålens vandring. Och även E-on sätter ut mycket lax- och öringsyngel, de nämner själva omkring 100.000 yngel per år.- Så jag funderar på om vi i Cityfiske även ska diskutera med E-on, om de också kan tänka sig bli samarbetspartner kring en regional eller lokal fiskodling.