– Det här är absolut inte roligt, det finns ingenting som är roligt i de där kommentarerna, säger Sverigedemokraternas östgötske riksdagsledamot Markus Wiechel.
Han har hört talas om utspelet och kallar det djupt olyckligt.
– Det är pinsamt. Jag hoppas att han själv inser hur illa det är, och att det inte är roligt på något sätt.
Inlägget om Paralympics har tagits bort från Michael Kauppis sida. Expressen har dock fått tillgång till skärmdumpar från den aktuellaprofilen.
Där står att läsa: ”Synskadade spelar boll på tv, helt underbar underhållning så här en söndagskväll. Bättre än Python-gänget nästan, tror jag dör av skratt snart”, skriver han. Senare även: ”Nej, nu kastar dvärgar spjut på tv... jag orkar inte mer...”
Markus Wiechel menar att det nu är upp till medlemsutskottet att hantera ärendet.
– Han får se över sitt sätt att kommunicera. Men sedan får medlemsutskottet se över om det här är en person som kan företräda oss i framtiden eller inte.
Vad innebär ett sådant här utspel för Sverigedemokraterna?
– Det skadar alla partier om det är företrädare som uttrycker sig olämpligt. Framför allt när man ger sig på en grupp väljare. De flesta, eller alla, hoppas jag förstår att detta inte är något partiet står för, säger Markus Wiechel.
Kan man stanna kvar i kommunfullmäktige efter en sådan här sak?
– Jag tycker att det är väldigt olämpligt att bete sig på det här sättet. Som företrädare kan man inte bete sig sådär. Men det är upp till distriktet att agera först.
Till Folkbladet skickar Michael Kauppi under måndagskvällen en skriftlig kommentar i ett mejl. ”Om någon tagit illa vid sig, beklagar jag det innerligen. ”
Till Expressen kommenterade Kauppi utspelet så här: ”Det ser fantastiskt roligt ut med dvärgar som kastar spjut och fotbollsspelare med ögonbindel som spelar boll. Jag tror många skulle skratta åt mig om jag skulle dansa balett, samma grej liksom. Sedan givetvis är de fantastiskt duktiga, det måste tillstås”.
Från rikshåll kommenterar Sverigedemokraterna utspelet med att man kontinuerligt arbetar för att utbilda medlemmarna om vad som är lämpligt att skriva på sociala medier. Vidare vill man också påtala att det inte är acceptabelt att publicera uttalanden som kan kränka någon enskild person.
– Man måste tänka sig för. I det här fallet är det ju helt klart så att uttalandet är på ett sätt som är kränkande, säger Felix Byström, pressekreterare för Sverigedemokraterna.
Michael Kauppi är utöver kommunfullmäktigeledamot i Norrköping också nämndeman i Göta hovrätt, samt juryman när det gäller tryckfrihetsmål för Region Östergötland.