Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Zana gör Sveriges bästa pizza

Han blev inte världsmästare – men bäst av svenskarna. Zana Aziz på pizzeria Massimo är Sveriges bästa pizzabagare 2017!

Bäst! Zana Aziz på Massimo är bästa pizzabagaren i Sverige.

Bäst! Zana Aziz på Massimo är bästa pizzabagaren i Sverige.

Foto: Carolina Nilsson

TÄVLING2017-05-16 17:00

Det var i början av maj som Zana Aziz åkte ned till Parma i Italien som en av tre pizzabagare som representerade Sverige i pizza-VM. Tävlingen pågick under tre dagar och när allt var avgjort tog Zana med sig titeln ”Sveriges bästa pizzabagare 2017” hem.

– Det känns fantastiskt kul! Bara att få komma till Italien var fantastiskt. Jag har lagt så mycket tid och energi på det här, säger han.

Totalt deltog 729 pizzabagare från hela världen och sammanlagt tävlades det i tolv kategorier, bland annat ”akrobatik”.

– De fick slänga upp pizzadegen i luften på olika sätt, då blir det ju akrobatiskt! förklarar Zana.

Själv tävlade han i ”klassisk pizza” där smaken bedömdes.

– Jag var väldigt nervös. Jag kände igen där och det var massor med folk från olika länder, säger han.

Pizzan du tävlade med innehåller ju mango, och du har själv sagt att italienare inte riktigt tycker det är okej med frukt på pizza. Vad fick du för reaktioner?

– Jag ville köra medelhavspizza och jag åkte till Italien lite innan för att utbilda mig inom surdegspizza. Jag frågade om de gillade mango på pizza och de sa att det egentligen är tabu med mango på pizzan, men att de trodde starkt på min pizza, berättar Zana, som nu lärt sig att de i norra Italien älskar frukt på pizza, medan södra Italien föredrar napolitansk pizza, alltså ”klassisk pizza”.

När man bli bästa pizzabagaren ingår man automatiskt i det svenska pizzabagarelandslaget. Därifrån vill man nu att Zana är med och ordnar Norrköpings första ”pizzahändelse”. Zana Aziz har stora planer på att anordna en pizzafestival eller något liknande här i stan.

Berätta!

– Jag tänker att pizzeriorna i Östergötland ska komma ut och tävla, där de samtidigt får chansen att lära sig av andra. Vi äter mycket pizzor i Sverige men det finns ingen pizzafestival eller tävling regionmässigt. Pizza är viktigt – men underskattat och jag tänker att vi kan förbättra pizzornas kvalitet om pizzeriorna kommer ut och visar upp sig, säger han.

Du använder ju till exempel mango på pizzan, det är ju inte så vanligt?

– Det är jättegott, men många har inte provat det. Jag tänker att det vore uppskattat om fler lärde sig äta lite mer nyttig pizza. Det behöver inte vara kött på allt.

Nu ska Zana Aziz söka tillstånd hos kommunen för att få anordna festivalen.

– Jag tror starkt på det här! säger han.

I höst väntar en stor pizzatävling i Shanghai, Kina för Zana.

– Det var kineser på tävlingen som såg min pizza och tyckte att den var som konst. De sa att de tror att jag kommer att komma långt om jag deltar i tävlingen, så jag ska åka, säger han

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!