Han är på sannolika skäl misstänkt för att ha knivskurit en 24-årig man till döds den 26 november och för mordförsök på ytterligare en man i närheten av P-huset Ankaret.
Den 28-årige mannen misstänks även vara den som sköt mot Hells Angels lokal på Stockholmsvägen sent i söndags kväll. Han förekommer också under ett flertal avsnitt i polisens belastningsregister och är dömd för bland annat våldsamt motstånd, grovt rattfylleri och narkotikabrott.
– Jag hoppas att det blir lite lugnare i stan nu, säger Anders Selevik, vid polisen i Norrköping, som inte kan kommentera ärendet eftersom det råder förundersökningssekretess.
Gripandet ska ha gått lugnt tillväga och mannen greps i Norrköping.
Under tisdagen lämnade åklagaren Anna Hjort in en begäran till tingsrätten om offentlig försvarare. Under tisdagen hölls ytterligare förhör med den misstänkte. Under onsdagen måste åklagaren besluta om hon ska väcka åtal eller om den misstänkte ska försättas på fri fot.
Den man som nu anhållits är inte samma man som inledningsvis greps. Misstankarna mot honom är helt avskrivna.