Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Fler Nettobutiker på gång

Netto inviger snart sin femte livsmedelsbutik på Stockholmsvägen i Norrköping, men på sikt kanske det blir lika många till.

Här växer Norrköpings femte Nettobutik upp, på Stockholmsvägen. Och enligt företagsledningen kan det komma fem till i Norrköping framöver.Foto: Janne Forsby

Här växer Norrköpings femte Nettobutik upp, på Stockholmsvägen. Och enligt företagsledningen kan det komma fem till i Norrköping framöver.Foto: Janne Forsby

Foto: Forsby Jan

NORRKÖPING2010-11-20 03:00
Det avslöjar Nettos etableringschef Henrik Lejon för Folkbladet:- Norrköping utvecklas och växer så bra, att jag räknar med etablering av ytterligare tre till fem Nettobutiker i Norrköping framöver.Men först handlar det om den här femte butiken på Stockholmsvägen, som lär invigas under 2011?- Nej, den kommer vi att inviga redan i slutet av det här året, säger Henrik Lejon. Och vi hoppas att den fyller en lucka i befolkningsunderlaget mellan våra tidigare butiker i Eneby Centrum och på Bråddgatan.Sedan tidigare har ni även en butik i Hageby och en i hörnet av Albrektsvägen och Hagebygatan. Vilka nya lägen tittar ni efter?- Vi vill gärna någon mer butik i Norrköpings centrum, men vi undersöker även möjligheterna att etablera oss utanför centrum, som exempelvis Skärblacka eller Åby.Hur hög etableringsfart har Nettokedjan just nu?- Vi växer med 30 nya butiker varje år runt om i Sverige och är just nu uppe i totalt 125 butiker. Så det går undan och det är inget som tyder på att vi ska minska den etableringstakt vi har just nu, säger Henrik Lejon.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om