Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

"Extrema yttringar - tack vare Svansbo"

Erik Svansbo har alltså lyckats få igång en nätdebatt kring, att Lars Stjernkvist skulle ha "talat under Hizbollahflaggan". En fullständigt onödig debatt. För detta är helt enkelt inte sant.

Foto: Sandberg Niclas

NORRKÖPING2009-01-14 03:00
Stjernkvist höll sitt tal, om förståelse och försoning. Sedan följde andra talare, medan både Stjernkvist och andra stod kvar på scenen.Det var då som en person klättrade upp på scenens vänstra sida och över det hela höjde sin konstruktion med tre olika flaggor - den palestinska, den svenska samt då det som uppges vara Hizbollahs flagga. Märker inget
På scenen står Stjernkvist, av allt att döma utan att märka som pågår. Talar gör han minst av allt. Stjernkvist säger själv, att han i publikhavet - kanske tusen personer i Hörsalsparken - såg en skog av palestinska flaggor samt också någon, som tydligen var Hizbollahs.- Det fanns vissa kränkande uttryck i demonstrationen, men de fick ju inget som helst genomslag. Alla vet ju också, att socialdemokraterna inte stödjer Hizbollah.Han är beklämd över somliga folkpartisters - Svansbo m fl - väldiga fokusering på dessa enstaka flaggor. - Huvudarrangören Svensk-palestinska föreningen lade ner ett jättejobb för att få alla att hålla sig till manifestationens inriktning. De satte stopp för en del slagord, som tydligen ropades längre bak i tåget.- Därför är det minst sagt paradoxalt, att dessa fåtaliga extrema yttringar nu kommer fram så här. Men det är då tack vare Erik Svansbo."Snedvridet"
- Själv såg jag allt ifrån goda moderater till folk från vänsterkanten i Hörsalsparken. Jag förstår inte varför folkpartister, liberaler, vill demonisera människor som lider för att anhöriga mördas. Och varför de ska snedvrida det som sades och gjordes i demonstrationen. De för ju bara in ytterligare eld på konflikten.Däremot noterar han en synpunkt av helt annat slag från moderate fullmäktigeledamoten Rikard Ståhl, som beklagar att inte andra partier inbjöds till en sådan här fredsmanifestation."En eloge till (s), (v) och Svensk-palestinska föreningen för att ni tog initiativet. Jag hoppas det var en kommunikationsmiss som gjorde att det inte bjöds in bredare", skriver Ståhl på sin blogg.Lars Stjernkvist håller med. Han säger att manifestationen ju tillkom i stor brådska.- Men visst, det kunde gärna ha bjudits in bredare.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om