Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Stökigt i centrum

Det var stökigt i centrala Norrköping natten till söndagen, till en del beroende på att Hammarbyfans kommit till stan redan kvällen före söndagens match mot IFK Norrköping.

NORRKÖPING2008-11-10 03:00
Elva personer omhändertogs för störande av ordningen och 13 för fylleri. 200 poliser hade kommenderats till matchen på söndagen, som betraktades som en högriskmatch.Den stora kommenderingen till eftermiddagen gjorde att det var ont om poliser i tjänst på söndagsmorgonen.- Vi har gått under minimibemanning på morgonen, säger stationsbefäl Annja Neumayer som är irriterad över att det inte fanns någon att skicka till ett pågående bilinbrott där bilägaren sprang efter gärningsmannen.- Det är pinsamt, säger Neumayer.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om