Vinden är framtiden i Kolmården
Intresset var stort när Alf Gustafsson bjöd in till vindkraftsmöte i Krokek i går. I alla fall bland de äldre. - Ja, vi tycker det är lite konstigt att vi är de yngsta här, säger Tina Israelsson och Jimmy Svahn.
Framtiden är vindkraft det tror krokeksborna Tina Israelsson och Jimmy Svahn som fick svar på några av sin afrågor av Eolus Henrik Gustafsson.
Foto: Forsby Jan
Först ut bland de inbjudna att tala var dock Lars Påfvelsson som berättade om hur det gick till när han och de övriga i Bjärke Vind, som ligger i Alingsås kommun, gick till väga när det väl beslutat sig för att bygga ett vindkraftverk.- På min gård står den här gamla väderkvarnen från 1800-talet, säger han och visar en bild på en halvtrasig väderkvarn. Och det var först när man började renovera kvarnen som tankarna på ett modernt vinkraftverk på allvar tog sin form.Där var också intresset stort och man sålde andelar om 30 000 kronor, som högst fick var och en köpa tio andelar. De 153 medlemmarna fick snabbt ihop hela 9,8 miljoner kronor och Bjärke Vind behövde bara låna runt en miljon kronor av banken. I september förra året startades den första vindsnurran.Demokratiskt
- Vi räknar med att det ger avkastning redan tredje året, fast nu har vi beslutat bygga ytterligare två eller tre vindkraftverk när vi ser hur bra det går, säger Lars Påfvelsson. Var vindkraftverket i Kolmården ska ligga är inte bestämt, man har visserligen intensiv kontakt med flera markägare, men initiativtagaren Alf Gustafsson är noga med att poängtera vikten med demokrati och att alla ortsbor får vara med och säga sitt redan från början.- Vi går nu ut med intresseförfrågningar, men det handlar just bara om intresse av att få veta mer och komma med förslag. Inte om att få köpa andelar än så länge, säger Alf Gustafsson.Först om ett par år kan det första vindkraftsverket vara på plats och då troligtvis norr, väster eller sydväst om tv-masten och norr om djurparken.På plats från djurparken var forskningschef Mats Amundin.- Fast jag är här privat, vindkraft är inget som jag hört diskuterats på jobbet. Men det vore väldigt spännande, säger han.Och visst vore det häftigt med en miljövänlig djurpark som är självförsörjande med el från egna vindkraftverk.