På fredagen offentliggjordes åtalet mot den 21-åriga IFK-Norrköpingsspelaren, Armando Ibrakovic, och hans 23-årige bekant.
Det var i början på februari som de båda slog till mot en villa i centrala Västervik. Beväpnade med kniv och pistol trängde de sig in i bostaden och överrumplade villaägaren och företagaren Peeter Rais och hans son. De bakband dem och föste in dem i en garderob.
"Armando visar pistolen"
I förhöret med Ibrakovic beskriver han hur det hela gick till efter att de gått in i huset och upp på tredje våningen:
"Efter en stund hör de hur en person kommer uppför trappan och är på väg till kontoret där de finns. De ställer sig på varsin sida om dörren. När den öppnas och personen kommer in tar Armando tag i ena axeln på honom direkt. Han säger till personen att vara tyst, vi ska inte skada någon, vi är bara ute efter pengar. Armando visar pistolen. Personen (hädanefter kallad pappan) höjer rösten samtidigt som han kränger lite med kroppen. Armondo säger till honom att var tyst. Pappan säger ’vad håller ni på med, det är en leksakspistol’. Armando lägger undan pistolen, tar istället fram en kniv som han har i höger benficka på byxorna och visar pappan. Han håller kniven i midjehöjd intill sin egen kropp. Han vill bara visa pappan att det är allvar. Han hotar inte pappan, han håller inte kniven intill honom.
"Finns inga pengar"
De säger till pappan att sätta sig i en stol. De börjar fråga ut honom var pengar finns, pappan svarar att det finns inga pengar. Pappan tar fram några sedlar ur ena fickan bl.a. en femhundralapp och ger dom till Armando och säger det är allt som finns. Armando vill inte ha pengarna utan stoppar tillbaka dom i fickan på pappan.
De fortsätter att fråga om pengar, men får hela tiden till svar att det inte finns några pengar. X går ut ur rummet och kommer en stund senare tillbaka med sonen, den person som de hört harkla sig på 3:e våningen, till kontoret. Sonen blir tillsagt att sätta sig på sängen. De säger till sonen att de inte vill skada någon, de är bara ute efter pengar.
Armando binder även sonens armar och ben med silvertejp, han binder löst. Sonen lyckas få loss armarna varför han binder en gång till, denna gång lite hårdare. X lämnar rummet en gång till, medan Armando är kvar hos pappan och sonen. Efter ca 15-20 minuter kommer X tillbaka med en plånbok med några 20-lappar i.
Armando och X fortsätter att fråga om pengar, de säger bl.a. att vi vet att det finns pengar. Det finns inga pengar säger fadern. X lämnar rummet en gång till medan Armando är kvar. Han säger till sonen att han inte ska vara rädd, det är en leksakspistol han har. Armando börjar i nu att tvivla på att det verkligen finns pengar i huset."
Grips snart efter rånet
Bara några timmar efter rånet kunde männen gripas av en hundpatrull som upptäckte rånarnas bil i ett skogsområde norr om Västervik. De anhölls. Häktades. I förhör med polisens utredare erkände sina brott. Enligt deras advokater ville de dock sänka brottsrubriceringen till rån av normalgraden.
Men så blev det inte. Åklagare Gunilla Öhlin menar att rånet är att bedöma som grovt.
Nu väntar rättegången mot de båda männen.
Den 21-årige Ibrakovic spelade back i IFK Norrköping. Han spåddes en lovande fotbollskarriär. En karriär som av allt att döma ser ut att vara över. Vid fällande dom riskerar han fängelse i minst fyra år. Ibrakovic är sedan tidigare inte känd av polisen. Han har inte dömts för några grövre brott.
Påverkad av knark
Under rånet var Ibrakovic påverkad av narkotika. Hemma hos honom hittade polisen också nästan nio gram kokain, varpå han även åtalas för narkotikabrott.
23-åringen har däremot ett kriminellt förflutet. Han har tidigare dömts för flera våldsbrott, bland annat misshandel och rån. Nyligen kom han ut från ett 12 månaders långt fängelsestraff.