Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Det mesta av det bästa ryms på teaterns julfest

Julstämningen möter publiken redan i parken framför teatern där marschaller blossar och det halas positiv utanför entrén.

Foto: Anders Kratz

NORRKÖPING2009-12-14 03:00
Sedan bjuder Östgötateatern, med fin uppbackning av bland andra Norrköpings ungdomscirkus, Navestads musikklasser och rockkarusellen-vinnarna Pegasus, upp till en färgsprakande varieté som värmer i decembermörkret. Här ryms både det flärdfulla och det avskalade, det humoristiska och det stämningsfulla. Sång och musik blandas friskt med korta sketcher och Viktor Rydbergs tjatiga tomtedikt. Richard Carlsohns innerliga "Ave Maria" kan stå sida vid sida med Pegasus spejsade version av "O helga natt" och Jonas Gardells julberättelse bereds precis lika stor plats som en scen snattad från Tove Jansson och hennes Mumindal. Det känns hur naturligt som helst. Allt är genomproffsigt och julstämningen sprids i salongen nummer för nummer. När musikklasserna framför "Tomtarnas julnatt" sitter folk rent av och sjunger tipp-tapp-tipp-tapp för sig själva i salongen. Imponerar mest gör ändå Norrköpings ungdomscirkus med halsbrytande akrobatik och en mängd ambitiösa ungdomar på scenen. Applåderna vill inte sluta så länge de befinner sig i rampljuset. De tillåts sedan komma tillbaka flera gånger och ramar exempelvis in "Luciasången" med våghalsiga trapetsnummer och lindans. Musiken är förstås också viktig. I ett nummer sjungs den magre Robin Hood-fanatikern Karl-Bertil Jonssons lov och givetvis får Cornelis Wreeswijks "Jultomten är faktiskt död" också plats på ett hörn. Teatern fylls helt enkelt av det mesta av det bästa så här strax innan jul. Jul på Östgötateatern förmedlar värme och lyckas faktiskt bibehålla julstämningen hela vägen ut i garderoben efter att de sista tonerna av "White Christmas" har klingat ut.
JUL PÅ ÖSTGÖTATEATERN Stora Teatern Medverkande: Östgöteaterns ensemble, Norrköpings ungdomscirkus, Navestads musikklasser, Pegasus m fl.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!