Jag, Anna
Cnema
Regi: Barnaby Southcombe
I rollerna: Charlotte Rampling, Gabriel Byrne, Eddie Marsan, Hayley Atwell m fl.
Betyg: * * *
Nästan alla element av en klassisk film noir-film finns i ?Jag, Anna? utan att filmen för dens skull känns klyschig. Det är mord, mystik, polisdetektiv med äktenskapsproblem, kvinna som han följer upp och dras till samt en estetik som sätter tittaren i rätt sinnesstämning.
Barnaby Southcombes långfilmsdebut är filmatiseringen av Elsa Lewins roman. Här är historien förflyttad till London. Rampling spelar Anna, en kvinna som verka lida mycket av ensamhet. Hon bor med sin dotter och sitt barnbarn, har ett arbete men också svårt att släppa att hennes före detta man inte vill ha henne. En kväll går hon på en singelkväll där hon träffar George. Nästa dag är George mördad. In i bilden kommer kommissarie Bernie. Ledtrådarna läggs ihop bit för bit, historien är ihoplagd väl. Den psykologiska delen av boken är något förändrad och förminskad, förmodligen för att det inte finns plats i en film att förklara alla detaljer i Annas liv.
Även om filmen säljs som en psykologisk thriller är den mycket mer ett klassiskt drama. Den bjuder in och håller om sin tittare, men det är inte spänningen som är mest givande här. Istället är det huvudkaraktärens extrema ensamhet och tafatthet som står i fokus. Allt bärs upp av gediget skådespeleri där ?less is more?. Ingen håller stora eleganta tal, ingen gråter ut hela sin själ, karaktärerna är naturligt reserverade. Sammantaget en gedigen film som är absolut sevärd. Charlotte Ramplings son Barnaby Southcombes debut är något han kan vara nöjd med.