Den nya ungdomstrenden parkour och den mer avancerade varianten freerunning, med mer volter, utövas i stadsmiljö, med hopp över olika hinder, som bänkar, staket och häckar, med bara kroppen som hjälpmedel.
Enligt Marcus Grapne från KFUM i Norrköping finns det ett 40-tal utövare av parkour i Norrköping, mest killar i åldrarna 15 till 25 år. Ofta håller de till och övar i industrilandskapet.
Nu öppnar KFUM-hallen på Skomakaregatan för både en nybörjargrupp med ca 25 stycken ungdomar i åldrarna elva till femton år, och en tid för mer avancerade utövare.
I hallen kan utövarna träna även vintertid. Kanske kan det också bli något i Folkparken framöver, där KFUM har verksamhet sommartid.
- Parkour kommer från början från de franska förorterna. Sedan blev det en folkrörelse, de träffades och tränade tillsammans, säger Marcus Grapne.
- Målsättningen i grundutbildningen är att ta sig från punkt A till punkt B på snabbaste tid.
- Om jag ska ta mig över den här häcken så gör jag det kanske lättast genom att göra en volt. Då måste jag först lära mig att rulla, för att dämpa när jag kommer ner på marken. Det är en väldigt komplex idrott, med body control, säger Marcus Grapne.
Skadeförebyggande
Många ungdomar ser klipp på Youtube. Där kan man se de mest halsbrytande övningar i stadsmiljö. KFUM:s tanke är att jobba skadeförebyggande och hjälpa de ungdomar som vill att utvecklas i sporten.
- Det handlar om balans, styrka och kroppskontroll. Man pratar inom parkour om att man ska ha "flow".
I går visade KFUM upp hur parkour och freerunning kan se ut, i Hörsalsparken.
En av de som uppträdde var Filip Ljungberg från Skåne, som tillhör världseliten i freerunning.
- Freerunning är släkt med parkour, men du gör mer volter och är mer kreativ, säger han.
Josef Maalouf, 16, från Norrköping har hållit på i två år med parkour.
- När jag började var det mest för skojs skull, men det blir som en livsstil när du hållit på med det ett tag, säger han.